Gyno Sanet

Mezi nejčastější atypii menstruačního cyklu patří dlouhý cyklus (někdy i přes 60 dnů), tzv. oligomenorrhoe. Tento symptom často provázený dalšími typickými příznaky jako hirsutismus (nadměrné tmavé ochlupení), akné (mastná pleť) jsou typické pro jednu z nejčastějších endokrinních poruch u žen tzv.hyperandrogenní syndrom anebo syndrom polycystických vaječníků (PCO) odvozen od vzhledu vaječníků žen s touto hormonální poruchou. Ženy produkují nadměrné množství mužských pohlavních hormonů (androgenů).


PCO postihuje odhadem 5-10% žen ve fertilním věku a může být provázen obezitou, poruchou inzulinové rezistence, dyslipidémií. Tyto faktory jsou významným prediktorom vzniku cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění. Postižené ženy mají poruchu anebo absenci ovulace a tudíž i problém s početím.


Diagnostika této nemoci je postavena na typických symptomech, laboratorním vyšetřením správných hormonů a také ultrazvukovém nálezu na vaječníkách. Léčba pak na hormonální blokádě produkce mužských pohlavních hormonů a to preparáty kombinované hormonální antikoncepce s obsahem antiandrogenů.


PCO syndrom, ale i další hormonální poruchy včetně symptomů provázejících přechod ženy do menopauzy můžete u nás konzultovat s lékařkou, která se této problematice věnuje. Navrhneme Vám optimální dovyšetření vašeho zdravotního stavu s přesahem do jiných oborů (diabetologie, endokrinologie) a zajistíme nastavení léčby i s ohledem na vaše preference. Pomocí opakovaných ultrazvukových vyšetření v přesně definovaném období menstruačního cyklus dokážeme odsledovat jestli u vás probíhá ovulace. Při řešení neplodnosti vás odešleme ke konzultaci do centra asistované reprodukce.


Staráme se, aby bylo vše v pořádku.

Objednat se