Gyno Sanet

Zveřejněno: 31. 05. 2023 | Počet přečtení: 445

Rakovina děložního hrdla se nejčastěji vyskytuje mezi 34-45 lety a mezi 55-65 lety. Ve více jak 90% případů vede ke vzniku onemocnění infekce a dlouhodobé přetrvávání HPV viru v epitelu děložního hrdla. HPV infekce je sexuálně přenosné onemocnění. Nejlepší prevencí této nemoci je očkování HPV vakcínou u žen před zahájením pohlavního života, ideálně cestou dětského lékaře.

V ČR běží screeningový program, který zajišťuje časný záchyt přednádorových změn na děložním čípku (tzv.prekanceróz). Program zahrnuje vyšetření děložního čípku pod zvětšovací optikou, tzv kolposkopie, kdy lékař pomocí optického přístroje vidí děložní čípek asi 10-15 x zvětšený a dokáže popsat oblasti rizikové z výskytu přednádorových změn. Vyšetření je následně doplňeno tzv.cytologickým stěrem, při kterém odebíráme buňky povrchové části epitelu. Tyto buňky jsou mikroskopicky vyšetřeny v akreditovaných laboratořích a gynekolog je následně seznámen s výsledkem této analýzy. Při nálezu tzv.prekancerózy je pacientka odeslaná k chirurgickému ošetření děložního čípku na lůžkové oddělení gynekologie.

Při atypickém nálezu na děložním čípku je pacientka naší ambulance vyšetřena lékařkou zabývající se problematikou nemocí děložního čípku a dle závažnosti nálezu je buď dispenzarizována u nás anebo odeslána ke konzultaci na specializované pracoviště vyššího typu. Při nálezu prekancerózy zajistíme bezodkladné a adekvátní operační ošetření nálezu s možností osobního dohledu nad operací. Poradíme Vám kdy má či nemá očkování HPV vakcínou pro Vás či vaše blízké smysl a jakou vakcínou očkovat.

Naše ambulance rozšiřuje nabídku služeb o tzv LBC (liquid based cytology) je to technika umožňující odběr vyšetřovaných buněk z děložního čípku do tekutého média, které je uvnitř malé nádobky. Na rozdíl od klasického cytologického stěru, při kterém se buňky přímo natírají na sklíčko a který je historicky v nezměněné podobě používán již 70 let včetně České republiky.

LBC má výhody v diagnostice. Z odběru technikou LBC, kdy se preparáty z tekutého média vyrábí až v laboratoři, je odstraněn hlen, červené krvinky a buňky jsou rovnoměrně rozprostřeny na sklíčku v tenké vrstvě, takže stěr je potom lépe diagnostikovatelný v mikroskopu. Když je třeba u pacientky provést dodatečné genetické vyšetření na průkaz HPV, je možné toto vyšetření provést z této uskladněné nádobky a pacientka nemusí chodit znova ke gynekologovi na vyšetření. Navíc je touto technikou možné dodatečně provést imunocytochemický průkaz p16 onkogenu, který označí rakovinové buňky, což v klasickém cytologickém stěru nelze.

Klasický cytologický stěr děložního čípku obsahuje přibližně 160.000-200.000 buněk. Nejčastější chybou při jejich hodnocení v laboratoři je přehlédnutí několika málo rakovinových buněk v mikroskopickém sklíčku. Není ani v lidských možnostech v každém mikroskopickém sklíčku vždy rakovinové buňky v záplavě jiných nenádorových buněk najít. Takže spíše než o lidské chybě je lépe mluvit o omezených možnostech lidského oka, které nedokáže všechny nádorové buňky odhalit. To způsobí, že ve všech laboratořích světa, které používají pouze metodu klasického cytologického stěru, dosahují účinnosti vyšetření pouze 60-70% při odhalování rakoviny děložního čípku. To je i případ České republiky. Přehlédnutí několika málo rakovinových buněk lidským okem totiž tvoří největší část chybovosti při cytologické diagnostice. Na druhé straně při použití technologie image analýzy firmy Hologic tato chyba zcela odpadá. Počítač najde všechny rakovinové buňky, takže přesnost odečtu u dobré laboratoře používající tuto metodu přesahuje 90%.

Metoda LPB není hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Zpět na výpis aktualit

Staráme se, aby bylo vše v pořádku.

Objednat se